Efter att ha sett Jans bilder tagna med ett Nikkor 300/4 PF beslutade jag att köpa ett själv. Liten tidig julklapp till mig själv.
Jag har testat lite bilder då och då så även idag, men nu även med ... läs mer..
Nybyggnad av skola I Huddinge, Långsjöskolan jag var där mellan 8 och 9.30. Då jag kom var det mörkt och inte då stor idé att fotografera, men på väg hem hade det ljusnar.
Fuji X-E3 och ... läs mer..
Möten och bokföring blev det i dag så jag kom inte ut förrän det var mörkt. Det blev en promenad längs Hammarbykanalen.
Det blev några bilder på speglingarna i kanalen med mobilen. läs mer..
I jakten på kontroller i "Hitta ut" hamnade vi idag på Gärdet. Tillsammans med goda vänner vandrade vi runt i 3 timmar, ett stopp för att värma lite medhavd glögg och äta lussebullar. Trevligt även ... läs mer..
Ännu en grå dag här i Stockholm liksom i resten av landet av vad jag se på väderkartorna. Vi tog en promenad vid 13 tiden för att röra på oss lite och få lite frisk luft.
Så här grått var ... läs mer..